Katalog produktów to nadal najlepsza forma prezentowania produktów oraz usług. Dobrze przygotowany może zdobyć dla twojej firmy wielu zdecydowanych na zakup klientów. Prowadząc jedno lub kilku osobową działalność gospodarczą często mamy ograniczony budżet, który nie pozwala na skorzystanie z usług profesjonalnego działu marketingu. Wtedy warto wziąć sprawy w swoje ręce i  podejść do tematu z dobrze przygotowanym planem. Zobacz pięć kroków do stworzenia profesjonalnego katalogu produktów. 

 

1. Określ grupę docelową

Bardzo często kusi nas to aby ten krok pominąć bo przecież to oczywiste, że chcielibyśmy nasze produkty, bądź usługi sprzedać wszystkim, ale czy na pewno? Naprawdę warto zastanowić się nad klientem docelowym. Możemy np. opisać go na kartce, określić w jakim jest wieku, czym się zajmuje, jakie ma hobby oraz gdzie mieszka. To bardzo ułatwi dalszą pracę. Na przykład, jeśli twoim potencjalnym klientem jest nastolatka jeżdżąca na desce to z pewnością zainteresują ją intensywne kolory i odważna grafika, a już mniej stonowany lub minimalistyczny layout. Natomiast prawnik z dużego miasta doceni prestiż i minimalizm w projekcie. Znajomość klienta docelowego pomoże też w ustaleniu jakie informacje są dla niego najważniejsze, na co zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania.  

 

2. Nie oszczędzaj na copy

Przygotowanie tekstów i opisów produktów to kolejny krok. Jeśli czujesz, że nie masz lekkiego pióra lub po prostu nie wiesz jak ubrać w słowa to co chcesz przekazać, udaj się do specjalisty. W internecie można znaleźć wielu bardzo dobrych copywriterów. Najlepiej poszukaj takiego, który specjalizuje się w twojej branży. Natomiast, jeśli postanowisz działać sam to opisz produkty w sposób prosty i zrozumiały bez zbytnich przebarwień. Klienci cenią fakty a nie bajkopisarstwo, zwłasza że przygotowujesz katalog produktów, nie powieść. Przedstaw najważniejsze informacje, opis techniczny czy sposób zastosowania. Używaj krótkich zdań, a zawiłe sformułowania przedstaw w zrozumiały sposób. Bardzo pomocne w przygotowaniu opisów produktu jest spojrzenie z perspektywy klienta. Zastanów się jakich informacji ty jako klient szukałbyś w katalogu produktów, co powinno być widoczne na pierwszym planie.  Już na poziomie pisania tekstów, zastanów się gdzie jakie informacje powinny się znaleźć. Nie chodzi o to aby mieć od razu w głowie zaprojektowany katalog, bardziej chodzi o szkic, który będzie bazą do ostatecznego projektu. 

  

3. Zadbaj o profesjonalne zdjęcia

To bardzo ważny krok. W katalogu produktów to właśnie zdjęcia widzimy jako pierwsze. Jeśli zdjęcia będą rozmazane, niedoświetlone, o zbyt małej rozdzielczości, to katalog będzie wyglądał nieprofesjonalnie. Warto zadbać o wysokiej jakości packshoty, czyli zdjęcia produktów. Najlepiej przygotować je w namiocie bezcieniowym, dzięki temu światło będzie równomiernie rozłożone oraz unikniemy odblasków. Poza packshotami bardzo ważne są zdjęcia komponowane, czyli przedstawienie produktów w kontekście. Takie zdjęcia najbardziej przyciągają uwagę odbiorców oraz pomagają wyobrazić sobie dany produkt w użyciu. Ważne jest, aby zdjęcia były odpowiedniej rozdzielczości. Jeśli przygotowujemy katalog do druku to najlepiej jeśli będą w rozdzielczości 300 dpi. w przypadku katalogu digital – 1920 piks. szerokości. Jeśli nie masz do dyspozycji profesjonalnego sprzętu bądź umiejętności, to warto zastanowić się nad współpracą z fotografem. 

4. Ważne są szczegóły 

Zadbaj o detale, wyróżnij interesujące fakty lub ciekawostki, dodaj rysunki techniczne oraz ikony. Nie bój się kolorów. Jeśli katalog jest dużych rozmiarów to warto całość podzielić na rozdziały lub dodać klucz kolorystyczny. To wszystko sprawi, że katalog produktów będzie bardziej interesujący oraz czytelny. Unikaj lejącego się tekstu, nikt nie lubi czytać zbyt długich opisów. Natomiast doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju infografiki. 

 

5. Dodaj wersję digital

Jeśli projektujesz katalog w wersji do druku, koniecznie pomyśl o odpowiedniku w wersji digital. W dzisiejszych czasach to internet jest miejscem, gdzie w pierwszej kolejności szukamy informacji o interesujących nas produktach, dlatego warto mieć przygotowaną wersję online np. do ściągnięcia na stronie lub do wysłania mailem w przypadku zapytania o ofertę. Wersja digital daje też wiele możliwości, których niestety brakuje w wersji papierowej. Są to między innymi odsyłacze w tekście (np. pomiędzy stronami lub aktywny spis treści), dzięki tej opcji możemy w sprawny sposób przekierować klienta do produktu lub informacji której szuka. W katalogu digital możemy również umieścić aktywne linki zewnętrzne (hiperłącza) przekierowujące np. na nasza stronę będz filmik na You tube. Możemy również dodać komentarze wyświetlające się po najechaniu na konkretny produkt i wiele innych. 

 

Katalogi produktowe dają wiele możliwości, aby w atrakcyjny sposób zaprezentować swoje produkty. Warto podejść do nich z odpowiednim planem i dobrze przygotować wszystkie niezbędne materiały. Dobre zdjęcia, interesujące i konkretne opisy produktów, dopracowane detale oraz interesujący layout sprawią, że nasz katalog produktów spełni oczekiwania klientów. 

Jeśli potrzebujesz pomocy z zaprojektowaniem katalogu zapraszam do kontaktu, z chęcią przygotuję katalog w wersji do druku oraz wersji interaktywnej. Więcej informacji o mojej ofercie znajdziesz tutaj.